SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Top obchody: Kauza Carlton, J&T odchádza z EPH a Japonci v Topvare

Zmeny vo vlastníckej štruktúre Energetického a priemyselného holdingu vyťažili viaceré tunejšie advokátske kancelárie.

Komplex budov Carlton-Savoy v centre hlavného mesta za 60 miliónov kúpili zakladatelia Esetu Rudolf Hrubý a Maroš Grund. O budovu sa ich snaží pripraviť ich bývalý obchodný partner. Eseťákov sa snaží ochrániť advokátska kancelária Relevans. (Zdroj: SME/Gabriel Kuchta)

Vstup investorov z Austrálie do energetického podniku EP Infrastructure, arbitráž o Vodnú elektráreň Gabčíkovo, predaj skladov pri Galante Číňanom alebo vstup zabehaného investora do siete zdravotníckych diagnostických centier Pro Diagnostic Group.

Väčšina z desiatich najväčších právnických firiem na Slovensku pre denník SME a noviny The Slovak Spectator už druhý rok ukázala, pri akých obchodoch radili. Zoznam transakcií za rok 2016/2017 je síce pestrý, ale nápadne podobný tomu za vlaňajší rok, veľmi často sa v ňom totiž objavuje energetika.

Prečítajte si tiež:Which are the largest law firms in Slovakia?

Najčastejšie ide o transakčné poradenstvo v súvislosti s Energetickým a priemyselným holdingom (EPH) českého podnikateľa Daniela Křetínského, ktorý vlastní podiel v Slovenských elektrárňach či v prepravcovi plynu, spoločnosti Eustream, ktorá je medzi najziskovejšími na Slovensku.

Právnici často radili v uplynulých mesiacoch aj pri biznise s nehnuteľnosťami – predaji logistických či výrobných hál.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Do zoznamu päťdesiatich najväčších transakcií sa dostali aj dva prípady za desiatky miliónov eur, v ktorých musia advokáti svojich klientov uchrániť pred nepriateľským prevzatím firiem ako z 90. rokov.

Křetínského skupina sa mení

Azda najväčšou transakciou za uplynulý rok v energetike boli zmeny akcionárskej štruktúry Křetínského skupiny EPH.

Investičný fond Macquarie Infrastructure and Real Assets pod správou najväčšej austrálskej investičnej banky Macquarie vstúpil do firmy EP Infrastructure, v ktorej EPH združuje investície do energetickej infraštruktúry.

Pod EP Infrastructure patria firmy ako Eustream, SPP – distribúcia (správa distribučnej sústavy plynu), Stredoslovenská energetika, SPP Storage (zásobníky plynu) či Pražská teplárenská.

Macquarie získal v EP Infrastructure 30-percentný podiel, český server E15.cz odhaduje hodnotu transakcie na vyše 1,5 miliardy eur.

Slovenský finančník Patrik Tkáč a ďalší investori okolo J&T zas oznámili odchod zo samotného EPH, čo je transakcia, ktorej hodnota sa odhaduje na 1,5 až 2,5 miliardy eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Skupinu EPH pri predaji 30-percentného podielu v EP Infrastructure zastupovala advokátska kancelária White & Case. Kupujúceho, investičný fond Macquarie, zas pri obchode zastupovali advokáti z kancelárie Allen & Overy Bratislava.

Pri odchode Tkáča a investorov okolo J&T zo skupiny EPH zas radila advokátska kancelária Relevans.

Gabčíkovo a Malženice

Medzi päťdesiat najväčších transakcií sa zaradili aj ďalšie biznisy v energetike.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ku každoročným rebríčkom bolo pridaných viacero nových kategórií.


29. nov
Platba kartou na O2 eKase Kompakt.

Najväčšie banky a poisťovne v krajine prvýkrát poskytli dáta o svojich právnych oddelaniach.


25. nov
Partner advokátskej kancelárie Soukeník - Štrpka Milan Gocník pre magazín PRÁVO.

Rozhovor s partnerom advokátskej kancelárie Soukeník - Štrpka.


28. nov
Americké softvérová spoločnosť Epic, ktorá má v portfóliu aj populárnu hru Fortnite, kúpila slovenskú firmu Capturing Reality, ktorá patrí medzi lídrov vo fotogrametrii.

Rakúšania vstúpili do podniku, ktorý vyrába rozložiteľný plast.


25. nov
SkryťZatvoriť reklamu